Trei goluri, trei bare, şi totuşi… zero puncte

Millenium Giarmata – Scorilo-Autocatania Caransebeş 5-3 (2-2)

Vineri, 3 decembrie, în cea de a XV-a etapă a Seriei a V-a a Ligii a III-a la fotbal, ultima a turului, echipa caransebeşeană Scorilo-Autocatania a întâlnit, în deplasare, pe Millenium Giarmata. Meciul s-a desfăşurat pe un teren greu, îmbibat cu apă, care a dezavantajat net formaţia mai tehnică, respectiv cea a oaspeţilor. Întâlnirea s-a terminat cu scorul de 5-3 (2-2 la pauză), pentru caransebeşeni înscriind Moga, Văcărescu şi Neagu. Dacă nu vor interveni modificări în program, returul va începe în data de 1 martie 2011. (S. Rogoz)

Meciul, care a debutat la ora 13, pe Stadionul,,Nicu Moraru” din Giarmata, şi s-a desfăşurat pe un teren foarte greu, îmbibat cu apă, a început bine pentru gazde. După ce au scăpat fără gol primit, în urma a trei sau patru ocazii pe care oaspeţii le-au avut prin cele două vârfuri, Neagu şi Tică, cei de la Giarmata au înscris în minutul 23, la prima lor fază de poartă. Blănaru a purtat o acţiune în banda stângă de atac, a întors mingea la marginea careului, unde l-a găsit pe Miculescu, acesta l-a depăşit cu uşurinţă pe Românu şi a înscris simplu, cu latul, în poarta lui Vulpescu. Golul egalizator nu a întârziat prea mult, astfel că, în minutul 31, Moga a deviat cu capul, în poarta lui Narita, centrarea venită de la Sebastian Bucure, care a executat o lovitură liberă de la 30 metri lateral-dreapta. După doar două minute, Văcărescu a făcut ca scorul să devină 1-2, înscriind în poarta goală, după o acţiune a lui Neagu. Gazdele au restabilit egalitatea prin Toma, după ce, în prima fază, Vulpescu a respins şutul expediat de Blănaru, acesta fiind şi scorul primei reprize.

Partea a doua a început şi mai bine pentru gazde, care, în minutul 47, au înscris golul cu numărul trei, prin acelaşi Blănaru, după o acţiune individuală. Oaspeţii au revenit în joc în minutul 53, când au egalat din nou, de astă dată prin Neagu, care a înscris cu un şut sec la colţul lung, după o cursă proprie de 40 metri. 4-3 s-a făcut în minutul 66: lovitură liberă de la 25 de metri lateral-stânga, bine executată de căpitanul gazdelor, Leuca, mingea fiind ştearsă în drumul ei spre poartă de Miculescu. În următorul minut, 67, Miculescu a câştigat uşor o minge, făcând ca tabela de marcaj să arate 5-3.

În minutele rămase până la fluierul final, a urmat un asediu total al Autocataniei, mingea fiind trimisă în transversală de trei ori în două minute, de două ori lovind bara în aceeaşi fază, în minutul 83, prima dată prin Neagu, apoi prin Dăbuleanu, pentru ca la faza imediat următoare, după un corner, Moga să ia şi el la ţintă transversala, scorul rămânând neschimbat: 5-3.

Scorilo-Autocatania: Vulpescu, Dumitru, Românu, Moga, R. Costachi, Bucure (min. 72, Ştefănuţ), Feneş (min. 46, Filimon), Şt. Bălan (min. 82, Dăbuleanu), Văcărescu (min. 58, Lepa), Tică, Neagu; rezerve: Laitin, Ov. Bălan., Vireag. Antrenori: Ion Ibric, Petru Bona.

Dacă între timp nu va interveni nicio modificare, etapa a XVI-a, prima a returului, se va desfăşura în data de 1 martie 2011, CS Scorilo-Autocatania urmând să întâlnească, în deplasare, pe CS FC SA II Timişoara.

Cosmin VLAD

Rezultatele complete ale etapei a XV-a din Liga a III-a, Seria a V-a, sunt: Sânnicolau Mare – CFR Simeria 0-5 (0-3); Gloria CTP Arad – Naţional Sebiş 1-1 (0-0); A.C.S. Recaş – FC Hunedoara 3-0; Bihorul Beiuş – Termo Dr. Tr. Severin 1-1 (1-0); Millenium Giarmata – Autocatania Caransebeş 5-3 (2-2); Timişoara SA II – Becicherecul Mic 1-0 (0-0); Şcolar Reşiţa şi Luceafărul Oradea au stat.