Hercules nu bate cu ghioaga, bate cu… crampoanele

Hercules Băile Herculane – Scorilo Caransebeş 1-2 (1-1)

În ultima etapă a Campionatului Ligii a IV-a la fotbal, ediţia 2009-2010, Scorilo Caransebeş a învins, în deplasare, cu 2-1, pe Hercules Băile Herculane, dar nimeni nu s-ar fi mirat dacă formaţia din municipiul de pe Timiş şi Sebeş ar fi bătut la 10 goluri diferenţă. Că lucrurile nu au stat aşa se datorează numai şi numai ratărilor, capitol la care băieţii antrenaţi de Ion Ibric recidivează, şi nu pentru prima oară. De fapt, şi meciul a început cu o ratare monumentală a lui Lepa, care, în minutul 5, a trimis cu capul, de la numai câţiva metri, pe lângă poarta goală, centrarea excelentă, de pe dreapta, a lui Stanca. Peste doar 5 minute, Stanca a scăpat singur pe dreapta, a pătruns în careu, însă şutul său pe jos, la colţul lung, a trecut pe lângă bară. În minutul 20, a fost rândul lui Damian să pătrundă, pe stânga de astă dată, şi, rămas singur cu portarul, să tragă la colţul scurt, în plasa laterală.

Scorul avea să fie deschis abia în minutul 36, când, după o diagonală a lui Lepa către Ionescu, acesta din urmă a întors mingea la Ivanici, care, de la 11 metri, a tras cu latul, fără speranţe pentru M. Pătrăşanu. Caransebeşenii şi-au mai trecut o ocazie în cont, prin Puşchiţă, care a trimis în bara transversală mingea centrată din corner de Ionescu. Cu trei minute înainte de pauză avea să vină şi egalarea, după ce mingea aruncată peste Arnăut şi Urs a ajuns la T. Pătrăşanu, care, rămas singur cu Laitin, a trimis pe sub portarul caransebeşean.

Scorilo a dominat şi începutul reprizei secunde, prima ocazie de a prelua conducerea aparţinându-i lui Stanca. În minutul 50, acesta a pătruns în careu şi a tras la colţul lung, însă balonul a trecut pe lângă poartă, fază repetată în minutul 55, însă cu Damian în prim-plan. Golul care avea să facă până la final diferenţa a fost marcat în minutul 64. Ştefănuţ a preluat o minge aproape de centrul terenului, şi-a făcut-o în faţă şi a prins un şut de senzaţie, în vinclul porţii lui M. Pătrăşanu, rămas fără replică la torpila caransebeşeanului. Din acest moment, poate şi datorită relaxării date de scorul afişat de tabela de marcaj, elevii lui Ion Ibric s-au întrecut parcă în ratări. Au trecut pe lângă gol Damian – şut cu latul, singur, cu poarta goală, pe lângă, Bihoneţ în două rânduri, în minutele 70 şi 75, din poziţie singur cu portarul, şi Geneţ, în minutele 80 şi 90.

De cealaltă parte, gazdele au avut o singură ocazie mai periculoasă, un şut de pe partea dreaptă, de la 16 metri, balonul fiind respins de Laitin, în rest doar centrări sporadice, prinse cu siguranţă de portarul caransebeşean.

Să mai spunem că, în minutul 75, Puşchiţă a fost accidentat cu crampoanele de un jucător advers, părăsind terenul de joc cu capul şi arcada sparte, din această cauză fiind transportat de urgenţă la spitalul din Orşova, unde hemoragia i-a fost oprită cu trei copci.

Rezultatele complete ale etapei a XXXIV-a: Nera Bozovici – Negrea Reşiţa 4-0 (3-0); Metalul Bocşa – Gloria Reşiţa 2-5 (1-1); Prolaz Karasevo – Oţelu Roşu 1-0 (0-0); Moldova Nouă – Oraviţa 7-0 (0-0); Minerul Dognecea – Voinţa Lupac 1-8 (1-3); Autocatania Caransebeş – Bistra Glimboca 9-2 (5-1); Băile Herculane – Scorilo Caransebeş 1-2 (1-1); Arsenal Reşiţa – Berzasca 0-3 (neprezentare); Minerul Anina a stat.

7 Berzasca 32 15 5 12 67 56 50
8 Minerul Anina 32 13 6 13 53 58 45
16 Băile Herculane 32 7 0 25 44 100 21
17 Minerul Dognecea 32 6 2 24 41 135 20