Caransebeşeanca Loredana Ohâi, campioană europeană de judo

La Samokov, în Bulgaria, s-au desfăşurat recent Campionatele Europene de Judo U-23, competiţie la care o sportivă din Caransebeş, Loredana Ohâi, a devenit campioană continentală a categoriei 57 kg, în urma unei evoluţii de excepţie.

Loredana Ohâi a fost legitimată mulţi ani la Clubul Sportiv Energetica din Caransebeş, unde s-a pregătit cu antrenorul Ion Radu, iar în urmă cu 5 ani a ajuns la Centrul Olimpic de la Cluj-Napoca. Datorită dorinţei sale de a se perfecţiona continuu, a fantasticei sale ambiţii, Loredana Ohâi a obţinut rezultate care fac cinste acum şi judo-ului românesc.

La categoria 57 kg, Loredana Ohâi s-a impus în primul tur în faţa ucrainencei Natalia Ilkov, în sferturi a trecut de Ilayda Seyis (Turcia), în semifinale a dispus de Ivelina Ilieva (Bulgaria), ca să câştige medalia de aur graţie victoriei asupra franţuzoaicei Lola Benarroche.

La Europene au participat 276 de judoka din 36 de ţări, 159 la masculin şi 117 la feminin.