Aur şi bronz la Caransebeş

La sfârșitul săptămânii trecute, Sala Polivalentă din Focșani a găzduit întrecerile Memorialului „Aurel Câmpeanu” la judo, competiţie la care au luat parte 43 de echipe din ţară, dar şi din Ucraina, Moldova şi Serbia, Clubul Energetica din Caransebeş fiind prezent la acest concurs cu un număr de opt sportivi. Tinerii judoka din municipiu, antrenaţi de Ion Radu şi Ioan Răuţu, au obţinut rezultate foarte bune, în condiţiile unei participări extrem de numeroase şi unui înalt nivel de pregătire a concurenţilor.

Astfel, la U14, Alexandru Borcean a ocupat locul III la categoria 38 kg, Răzvan Ienea – locul VII la 34 kg, iar la fete Patricia Nistor a urcat pe cea de a treia treaptă a podiumului la 48 kg, în timp ce Daniela Hanţig a ocupat locul V la aceeaşi categorie de greutate. La U16, doar fetele s-au întors acasă cu medalii, Andreea Hanţig câştigând bronzul la 48 kg, Georgiana Copăceanu obţinând aurul la 52 kg, iar Andreea Albu s-a clasat pe poziţia a V-a la 48 kg. La U18 masculin, Liviu Copăceanu a ocupat locul V la categoria 73 kg.

Deplasarea sportivilor de la Energetica a fost posibilă datorită sprijinului acordat de Primăria municipiului Caransebeş. (S. Rogoz)