12 minute fierbinţi, 78 – mai la răcoare!

C.S. Municipal Şcolar Reşiţa – C.S. Scorilo-Autocatania 2-1 (2-1)

Vineri, 5 noiembrie, pe stadionul din Valea Domanului s-a disputat întâlnirea dintre CSM Şcolar Reşiţa şi CS Scorilo-Autocatania Caransebeş, contând pentru etapa a XI-a a Seriei a V-a a celui de al treilea eşalon valoric al ţării. Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a gazdelor, scor 2-1, toate cele trei goluri fiind marcate în primul sfert de oră. După aceea, ambele echipe s-au angrenat într-un joc de uzură la mijlocul terenului, anihilându-se, practic, reciproc. În etapa viitoare, programată vineri, 12 noiembrie, ,,driverii” din Balta Sărată vor juca acasă cu ACS Recaş.

Stadionul reşiţean din Valea Domanului, cel care a primit pe gazonul său jucători celebri, cunoscând adevărata glorie în urmă cu 40 de ani, a găzduit vineri, 5 noiembrie, întâlnirea dintre Clubul Sportiv Municipal Şcolar Reşiţa şi Clubul Sportiv Scorilo-Autocatania Caransebeş, din cadrul etapei a XI-a a Seriei a V-a din cel de al treilea eşalon valoric al ţării. Şi, chiar dacă toată lumea dădea ca principală favorită echipa din Balta Sărată – care avea o linie de clasament net superioară partenerei de întrecere –, în teren lucrurile au stat puţin altfel.

Din păcate pentru caransebeşeni, aceştia s-au văzut conduşi pe tabela de marcaj încă din minutul 3, când Bârsan a pătruns impetuos pe partea stângă, a centrat în careul oaspeţilor, de unde Breşneni a reluat, la semiînălţime, în dreapta lui Vulpescu. Şi, ca şi cum acest gol rapid n-ar fi fost suficient pentru ,,driverii” caransebeşeni, în minutul 11 a picat şi golul al doilea, unul ,,în oglindă” faţă de primul: centrare Miok de pe partea dreaptă, Turculeţ, aflat la 12 metri de poartă, punând latul şi trimiţând în stânga goal-keeper-ului caransebeşean. Scorul… final al partidei a fost stabilit în minutul 12, după ce R. Costachi a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă, Feneş reducând din handicap în urma unui penalty executat perfect, pe jos, în plasa laterală.

Din acel moment, cele două echipe au intrat într-un joc de uzură, la mijlocul terenului, anihilându-se, practic, una pe cealaltă, în aceste condiţii cel mai mult de suferit având spectacolul sportiv şi spectatorii, veniţi în număr mai mare ca de obicei, semn că echipa caransebeşeană e apreciată şi a trezit interesul iubitorilor de fotbal din municipiul de pe Bârzava. Un moment mai fierbinte s-a consumat în minutul 32, când, la un fault asupra lui Ispas, comis de reşiţeni la mijlocul terenului, preşedintele CSM Şcolar, Cristian Bobar, a protestat, iar ,,centralul” Cătălin Botaş l-a trimis pe acesta în tribună. Singura fază care a mai dezmorţit tribunele până la sfârşitul primei reprize s-a petrecut în minutul 43, când Breşneni a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul caransebeşean a prins fără probleme.

Nici la reluare aspectul jocului nu s-a schimbat prea mult, fazele de poartă cu adevărat importante putând fi numărate pe degete. În minutul 47, Feneş a executat o lovitură liberă de la 35 de metri, centrarea-covrig a acestuia fiind boxată de portarul reşiţean Haidău. De partea cealaltă, portarul caransebeşean s-a evidenţiat la fazele din minutele 59 – şut Bârsan, de la 22 de metri, prinde Vulpescu, şi 60, când a scos de sub transversală mingea trimisă din lovitură liberă de Hamat. În continuare, au urmat minute bune în care reşiţenii au dominat, dar fără niciun rezultat palpabil, toate atacurile lor oprindu-se undeva la linia careului de 16 metri al oaspeţilor.

În minutul 68, caransebeşenii au avut o fază mai periculoasă, când mingea a fost pasată în careu cu capul între R. Costachi, Bucure şi Neagu, fiind în cele din urmă degajată de fundaşii reşiţeni. În minutul următor, gazdele au executat un corner de pe dreapta, mingea a ajuns la Loba, care, din colţul careului, a trimis peste poarta lui Vulpescu. Reşiţenilor le-a trecut glonţul pe la ureche în minutul 70, când Dumitru a prins un şut excelent de la 25 de metri, mingea lovind bara transversală şi căzând cu câţiva centimetri înaintea liniei porţii.

În minutul 77, reşiţenii au avut şi ei un atac mai penetrant prin Breşneni, care a scăpat singur spre poarta caransebeşeană, însă Românu l-a talonat bine, incomodându-l suficient încât să-i dea timp lui Vulpescu să plonjeze şi să reţină balonul. Cu cinci minute înainte de final, R. Costachi a bătut o lovitură liberă de la 35 de metri, lateral stânga, Moga a încercat să devieze cu vârful ghetei, însă Haidău a fost mai rapid şi a reţinut balonul.

Minutele de prelungire – 4 la număr – au adus poate cele mai mari ratări ale meciului: reşiţeanul Ciobai a pătruns în viteză pe dreapta, a intrat în careu şi, de la doar 6 metri, a tras puternic la colţul scurt, însă Vulpescu a fost pe minge, pentru ca, în ultimele secunde, Moga să reia cu capul, la o palmă de bară, o centrare venită de pe partea dreaptă.

Şi nu putem încheia cronica acestui meci fără a evidenţia galeria ,,Magica Balta”, care pe tot parcursul întâlnirii a făcut un spectacol de zile mari.

CSM Şcolar Reşiţa: Haidău, Ciobai, Pitaru, Hamat, Zamfir, Armanca, Breşneni, Mihăiescu (Micu), Turculeţ (Loba), Bârsan (Caimac), Miok (Mihăilă); rezerve: Argane, Crăguia, Vuiescu. Antrenori: Ovidiu Telescu, Flavius Stoican.

CS Scorilo-Autocatania: Vulpescu, Ţimbota, Moga, Românu, Dumitru, Filimon, R. Costachi, Feneş (Şt. Bălan), Ispas (Văcărescu), Dăbuleanu (Neagu), Bucure; rezerve: Laitin, Ov. Bălan, Ştefănuţ, Tică. Antrenori: Sorin Costachi, Marius Dulca.

A arbitrat la centru Cătălin Botaş, asistat la cele două linii de Cristian Pleşa şi Andrada Aloman – toţi din Timişoara.

Observatori: Emil Arsa, Emanoil Gheorghe – ambii din Arad.

Rezultatele complete ale etapei a XIII-a din Liga a IV-a sunt: Gloria Reşiţa – Viitorul Vermeş 2-1 (1-0); Recolta Berzovia – Muncitorul Reşiţa 0-2 (0-0); Metalul Oţelu Roşu – Moldova Nouă 3-2 (2-2); Voinţa Lupac – Scorilo Autocatania II Caransebeş 1-1 (1-0); Bistra Glimboca – Era Club Caransebeş 7-0 (3-0); Băile Herculane – Metalul Bocşa 0-2 (0-2); Nera Bozovici – Berzasca 1-4 (1-1); Prolaz Karasevo – Minerul Anina 1-0 (0-0); Oraviţa a stat.

Rezultatele complete ale etapei a XI-a din Liga a III-a, Seria a V-a, sunt: Sânnicolau Mare – Timişoara SA II 3-0 (2-0); Luceafărul Oradea – CFR Simeria 1-0 (1-0); Bihorul Beiuş – Naţional Sebiş 0-3 (0-1); Gloria CTP Arad – Millenium Giarmata 2-1 (1-1); Şcolar Reşiţa – Autocatania Caransebeş 2-1 (2-1); A.C.S. Recaş – Becicherecul Mic 1-0 (0-0); Termo Dr. Tr. Severin şi FC Hunedoara au stat.

În etapa a XII-a, programată vineri, 12 noiembrie, vor avea loc meciurile: Timişoara SA IIMillenium Giarmata; Naţional SebişSânnicolau Mare; Becicherecul MicBihorul Beiuş; Autocatania CaransebeşACS Recaş; CFR SimeriaŞcolar Reşiţa; Termo Dr. Tr. SeverinLuceafărul Oradea; FC Hunedoara şi Gloria CTP Arad stau.

12 Metalul Bocşa 12 4 2 6 16 18 14
13 Minerul Anina 12 4 1 7 14 20 13