„O greşeală care trebuie reparată. De toţi…”

Naţional Sebiş – FC Caransebeş 1-0 (1-0)

Etapa a XVII-a a Seriei a V-a a Ligii a III-a a programat vineri, 23 martie, meciul dintre Naţional Sebiş şi FC Caransebeş, ambele echipe venind după victorii obţinute în runda precedentă, gazdele în deplasare, cu Becicherecu Mic, iar gugulanii după un 2-0 cu Gloria Reşiţa, pe teren propriu. Aproximativ 400 de spectatori au venit la stadion să vadă două echipe cu un moral bun, dar şi împinşi de curiozitatea trezită de numele pe care formaţia antrenată de Ion Ibric şi Liviu Achim le-a transferat în pauza competiţională.

Meciul a început într-o notă de echilibru, prima fază de poartă aparţinând gugulanilor. În minutul 10, Feneş a bătut un corner de pe partea stângă, mingea a ajuns la Voicu, însă acesta nu a reluat aşa cum şi-ar fi dorit, iar Merşca a prins uşor. Şi cum ocaziile se răzbună, în minutul 14, Suru a pierdut un balon la mijlocul terenului, Ember a profitat, a avansat şi a trimis un şut cu boltă, la colţul lung, de la 35 de metri, mingea depăşindu-l pe Viciu şi poposind în plasa porţii caransebeşene.

Acelaşi Ember a mai tras o dată spre poarta gugulană, trei minute mai târziu, din lovitura liberă dictată după un fault comis de Timar la 30 de metri, însă balonul a fost deviat în corner de zidul caransebeşean, lovitura de colţ fiind rezolvată uşor de Viciu. Şi în continuare, mai periculoşi s-au dovedit tot gugulanii. În minutul 32, oaspeţii au beneficiat de o lovitură liberă de la 30 de metri lateral-stânga, însă Feneş a executat slab, mingea a ajuns totuşi la R. Costachi, care a centrat în careu, însă Timar a fost semnalizat în poziţie afară din joc. Ultima fază notabilă a primei reprize – şi cea mai mare ratare a caransebeşenilor – s-a consumat în minutul 43, atunci când Bârsan a centrat de pe dreapta, însă reluarea cu capul, de la doar 8 metri, a lui Ov. Bălan, a fost prinsă în doi timpi de portarul gazdelor, Merşca.

La fel ca începutul meciului, şi partea a doua a debutat cu o perioadă de acalmie, în care mingea a stat mai mult la mijlocul terenului. În minutul 57, Chirea a executat un corner la colţul scurt, însă „centralul” Silviu Gulei a fluierat fault în atac la Timar. Oaspeţii au căutat în continuare egalarea, astfel că, în minutul 66, pe un contraatac purtat în viteză, Ov. Bălan a centrat la Staicu, însă voleul acestuia a trecut peste poarta sebişeană. După alte 3 minute, Văcărescu a bătut un corner de pe partea dreaptă, Staicu a reluat cu capul, însă Merşca a fost la post şi a reţinut balonul. În minutul imediat următor, acelaşi Staicu a mai prins un şut puternic, însă mingea a fost deviată în corner de fundaşii echipei-gazdă.

Sebişenii au expediat primul şut al reprizei secunde spre poarta lui Viciu abia în minutul 87, când Ember a luat o acţiune pe cont propriu, însă nu a nimerit ţinta. Peste un minut, a fost rândul lui Văcărescu să trimită un şut cu pământul, de la 25 de metri, însă mingea s-a dus la câţiva centimetri de bară. Finalul meciului le-a găsit pe gazde în atac, Mohamed întorcând o minge în centrul careului caransebeşean, de unde, pe rând, Bozian şi Neacşu au şutat slab, permiţându-i lui Viciu să reţină.

„Un eşec greu de digerat, pe care, totuşi, trebuie să-l gestionăm cât mai bine, să-l depăşim, astfel încât să ne restabilim încrederea în forţele proprii. Din păcate, am crezut că la acest meci joacă numele şi nu am ţinut cont că în teren avem totuşi adversari. S-a dovedit că nu numele au jucat, ci oamenii, caracterul lor, şi, cum se ştie, fotbalul nu te iartă. Cu toţii suntem vinovaţi pentru acest eşec, începând cu mine şi terminând cu ultimul dintre jucători, şi tot împreună va trebui să reaparăm greşelile pe care le-am comis”, a declarat, după meci, Ion Ibric, antrenorul principal al gugulanilor.

Naţional Sebiş: Merşca, Toader, Situwe (min. 66, Dârvaru), Nicolau, Viderok, Ember, Francescu, Sătmar (66, Bozian), Necşulescu, Neacşu, Băd (73, Mohamed, 91, Budur). Antrenor, Lucian Tetileanu.

FC Caransebeş: Viciu, R. Costachi (37, Văcărescu), Timar, Sangare Yacouba, Ov. Bălan (76, Poenaru), Voicu, Suru, Feneş (54, Chirea), Şandru (76, Niţă), Bârsan, Staicu; rezerve: Vulpescu, Firoiu, Nemţescu. Antrenori: Ion Ibric, Liviu Achim.

A arbitrat la centru Silviu Gulei, asistat la cele două linii de Caius Drula şi Andrei Căluşerul, toţi din Drobeta Turnu Severin.

Observatori: Gabriel Dan (Timişoara) şi Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Clasament:

1. A.C.S. Recaş 17 10 4 3 28-10 34 (+10)

10. V. lui Mihai 17 7 3 7 16-14 24 (0)

11. Naţional Sebiş 17 5 5 7 16-15 20 (-7)

12. Flacăra Făget 17 5 2 10 18-35 17 (-10)

13. Vladimirescu 17 5 1 11 20-33 16 (-8)

14. Becicherecu M. 17 4 2 11 19-23 14 (-13)

15. Gloria Arad 17 3 4 10 12-27 13 (-21)

16. Gloria Reşiţa 17 2 5 10 8-29 11 (-16)

Rezultatele etapei a XVII-a, de vineri, 23 martie: Flacăra Făget – Jiul Petroşani 0-2; Valea lui Mihai – Becicherecu Mic 1-0; Naţional Sebiş – F.C. Caransebeş 1-0; Gloria Reşiţa – C.S.M. Şcolar Reşiţa 0-6; C.F.R. Simeria – Bihorul Beiuş 2-2; C.S. Vladimirescu – A.C.S. Recaş 0-2; F.C. Hunedoara – F.C. Timişoara II 1-0; Gloria Arad – Millenium Giarmata 2-0.

Etapa a XVIII-a, vineri, 30 martie: F.C. Caransebeş – Valea lui Mihai (se joacă sâmbătă, de la ora 15); C.S.M. Şcolar Reşiţa – Naţional Sebiş; Bihorul Beiuş – Gloria Reşiţa; Millenium Giarmata – Jiul Petroşani; Becicherecu Mic – Flacăra Făget; A.C.S. Recaş – C.F.R. Simeria; F.C. Timişoara II – Vladimirescu; Gloria Arad – F.C. Hunedoara.
În etapa a XIX-a, intermediară, programată marţi, 3 aprilie, de la ora 17, echipele cărăşene vor juca după cum urmează: Flacăra Făget – F.C. Caransebeş; Valea lui Mihai – C.S.M. Şcolar Reşiţa; Gloria Reşiţa – A.C.S. Recaş.