Get Adobe Flash player

Prăznuirea Sf. Trei Ierarhi la Seminarul Teologic din Caransebeş

Vizualizari: 667

Joi, 28 ianuarie, de la ora 17, în Sala de festivităţi Episcop Elie Miron Cristea, va avea loc o manifestare culturală dedicată sărbătorii Sfinţilor Trei Ierarhi, ocrotitorii Şcolilor Teologice. Având în vedere că anul 2010 a fost declarat de Patriarhia Română „Anul Crezului Ortodox şi al Autocefaliei Româneşti”, profesorii şi elevii Seminarului „Episcop Ioan Popasu” din Caransebeş au pregătit o manifestare care aminteşte de momente importante ale Bisericii noastre (Sinodul I & II Ecumenic), vremuri în care s-a stabilit Crezul Bisericii noastre.

Grupul Katharsis al Episcopiei Caransebeşului va interpreta cântări bisericeşti din sărbătoarea Sfinţilor şi alte creaţii liturgice care amintesc de secolul IV creştin, iar elevii vor interpreta din texte contemporane Sinoadelor ecumenice I şi II. Această manifestare se va bucura de prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Lucian al Caransebeşului. (S. Berger)